Gastric by-pass jest jedną z najskuteczniejszych metod bariatrycznych. Większości Pacjentów, w ciągu 6 miesięcy od operacji, udaje się schudnąć 20-30 kg, choć osoby cierpiące na bardziej zaawansowaną otyłość mogą zrzucić nawet 40 kg.
By-pass żołądkowy pomoże Pacjentom, którzy:
Operacyjne leczenie otyłości nie tylko pomaga nam pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także pozwala skutecznie walczyć z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, które są powiązane z nadmiarem kilogramów. Wg przeprowadzonych badań, w wyniku operacji bariatrycznych dochodzi do poprawy stanu zdrowia Pacjentów z otyłością i następującymi chorobami współistniejącymi:
Leczenie chirurgiczne jest szczególnie skuteczne w terapii cukrzycy typu II, na którą wg szacunków w Polsce choruje 3 miliony osób, a do 2030 roku liczba chorych ma osiągnąć na świecie liczbę 377 milionów. Wg badań, operacje bariatryczne są w stanie obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej o 3 jednostki (hemoglobina glikowana – HbA1C – jest wykorzystywana do monitorowania cukrzycy, a jej poziom jest wskaźnikiem skuteczności terapii tej choroby). Tymczasem najpopularniejszy lek na cukrzycę – metformina powoduje obniżenie poziomu HbA1C o od 1 do 1,5 jednostki, a insulina - o 1,75 jednostki.
Wyłączenie żołądkowe sposobem Roux (operacja znana pod nazwą Roux-en-Y Gastric Bypass) polega na rozdzieleniu drogi pokarmowej i wydzielniczej. Powyższa operacja łączy w sobie element ograniczający spożycie i wchłanianie.
Zabieg polega na wytworzeniu z górnej części żołądka zbiornika, z którego pokarm przedostaje do jelita cienkiego w odległości ok. 150 cm za dwunastnicą, skracając długość drogi pokarmowej. Żołądek dzielony jest na dwie części za pomocą szwów mechanicznych. Do górnej części żołądka, o pojemności około 50 ml, przyłączona jest pętla jelita cienkiego (pętla pokarmowa), przez którą przesuwa się jedzenie. Z pozostawionej, ślepej części żołądka, przez dwunastnicę i następnie jelito cienkie, spływają soki trawienne (pętla enzymatyczna). Oba odcinki jelita zostają zespolone chirurgicznie, przyjmując kształt litery Y. Od tego miejsca następuje normalne trawienie.
Założenie by-passu trwa około 2 godziny i jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonuje się laparoskopowo, dzięki czemu nie zostają po nim blizny.
Chirurgicznie zmodyfikowany przewód pokarmowy ogranicza ilość przyjmowanego jedzenia. Oznacza to znaczne zmniejszenie porcji i ograniczenie możliwości kompulsywnego objadania się. Dzięki temu Pacjent odzyskuje całkowitą kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia. Jednak mniejsze porcje to dopiero pierwszy krok – by odchudzanie było skuteczne i zdrowe, należy zmienić nawyki żywieniowe. W ustaleniu nowego menu pomoże dietetyk Szpitala Medicover.
Pacjent zainteresowany tą formą leczenia otyłości w pierwszej kolejności kierowany jest na wizytę wstępną do lekarza bariatry. Na takiej wizycie lekarz oceni Twój stan zdrowia i zleci wykonanie ewentualnych badań diagnostycznych.
Po wizycie wstępnej polecamy skorzystanie z oferty screeningu otyłości [https://odchudzanie.medicover.pl/screening-diagnostyka-nadwagi-i-otylosci/], czyli kompleksowego przegląd stanu zdrowia w kierunku przyczyn i skutków otyłości, w tym chorób metabolicznych, endokrynologicznych, psychosomatycznych i zaburzeń odżywiania.
Po ocenie stanu zdrowia, bariatra dobierze najwłaściwszą dla Ciebie formę leczenia.
Jeśli rekomendowaną metodą jest operacja by-pass’u żołądkowego, kolejnym krokiem będzie przejście kwalifikacji do tej procedury. Pakiet kwalifikacyjny do wyłączenia żołądkowego obejmuje wizytę u:
Po pozytywnym przejściu kwalifikacji, można przejść do ustalenia terminu zabiegu.
Cena operacyjnego zmniejszenia żołądka metodą by-pass w naszej Klinice wynosi 29 900 zł. Obejmuje ona bardzo szeroki pakiet usług dedykowanych Pacjentom zmagającym się z otyłością.
W Szpitalu Medicover usługa założenia by-passu zawiera:
Istnieje możliwość płatności ratalnej w programie MediRaty.
Od lat Klinika Leczenia Otyłości stanowi integralną część Szpitala Medicover. Naszym Pacjentom zapewniamy najlepsze możliwe warunki pobytu, pełne bezpieczeństwo zabiegów chirurgicznych oraz wyjątkowo troskliwą opiekę ze strony lekarzy i pielęgniarek. Zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości wykonują specjaliści z ogromnym doświadczeniem w operacjach bariatrycznych – prof. Maciej Kielar i prof. Wiesław Tarnowski.
Pacjentom proponujemy sale jedno- i dwuosobowe bądź też apartament, wszystkie z własnym węzłem sanitarnym i bezpłatnym Wi-Fi. Przez cały pobyt Pacjent pozostaje pod opieką Koordynatora Opieki Szpitalnej, który pomoże we wszystkich sprawach formalnych.
Nieustannie wdrażamy innowacyjne metody leczenia takie jak m.in. nowoczesne laparoskopowe techniki operacyjne oraz różnorakie techniki małoinwazyjne cechujące się wysoką skutecznością. Podczas zabiegów wykorzystujemy nowoczesną wieżę laparoskopową z obrazowaniem 3D, co zwiększa precyzję i bezpieczeństwo w takcie zabiegu, a także pozwala na zastosowanie mniejszej liczby trokarów. Pozwala to zmniejszyć liczbę blizn, a tym samym poprawić efekt kosmetyczny zabiegu. Na miejscu zapewniamy pełne zaplecze diagnostyczne w postaci m.in. tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego, pracowni endoskopowej, a także laboratorium analitycznego.
Posiadamy certyfikat „Szpital bez bólu” przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. Jest on potwierdzeniem spełnienia najwyższych kryteriów jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego i bólu przewlekłego.
W Szpitalu Medicover stawiamy na jakość – posiadamy certyfikat ISO 9001 i ISO 27001 (bezpieczeństwo informacji), a także akredytację Ministerstwa Zdrowia przyznawaną przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.