Schudłeś? Zmień na stałe swój sposób na życie

Schudłeś? Zmień na stałe swój sposób na życie

Podobno nie tak wielką sztuką jest schudnąć, jak utrzymać swoją nową wagę przynajmniej przez następnych 5 lat. Czy jest to możliwe? Tak, ale tylko wtedy, gdy zmienimy swoje myślenie o odchudzaniu.

Trudno jest uporać się z myślą, że stale musimy być na diecie, uważać na każdy kęs, liczyć kalorie. Dlatego, gdy osiągniemy już wagę, którą chcielibyśmy utrzymać, trzeba koniecznie zmienić swoje nastawienie, by nie stracić tego, co osiągnęliśmy. Musimy nauczyć się teraz po prostu czerpać przyjemność z jedzenia i radość z życia. Prawda, że nie kojarzy nam się to ze słowem dieta?

I o to właśnie chodzi! Zdrowy sposób jedzenia nie musi być cierpieniem. Jeśli tylko utrwalimy sobie dobre nawyki żywieniowe, kilogramy nie będą wracały. Najważniejsze z nich to – z czego i w jaki sposób przyrządzamy nasze posiłki oraz jak często je spożywamy. Smaczne, proste jedzenie, bogate we wszystkie składniki odżywcze to gwarancja, że nie będą prześladowały nas ataki  głodu.

Małe triki, czyli nowe nawyki

 • Wysypiaj się
  Gdy jesteśmy niewyspani jemy więcej i częściej. Mamy też ciągle apetyt na produkty bogate w cukier.To skutek zakłócenia równowagi hormonów regulujących apetyt. Taki efekt mogą spowodować nawet 2 nieprzespane noce.
 • Jedz powoli
  Celebrujmy każdy posiłek, koncentrując się na smaku i zapachu tego co jemy. Trzeba dokładnie przeżuwać każdy kęs. Nawet, jeśli po posiłku nadal czujemy się głodni, poczekajmy 20 minut zanim weźmiemy dokładkę. Dzięki temu leptyna będzie miała szansę na dostarczenia do mózgu informacji o tym, że jesteśmy już syci.
 • Nie podjadaj między posiłkami
  Jeśli zdarzy nam się chwila słabości to jeszcze nie powód do rozpaczy. Ważne jest jednak, by podjadanie między posiłkami nie stało się nawykiem. Ułatwi nam to regularne jedzenie posiłków co 3 godziny.
 • Pij wodę
  Nie zapominajmy o wypijaniu 1,5 – 2 l wody dziennie. Unikajmy natomiast napojów gazowanych i słodzonych cukrem. Pamiętajmy by nie popijać podczas jedzenia posiłku, bo wtedy rozcieńczamy soki żołądkowe, co przyczynia się do zaburzania procesów trawiennych. Najlepiej jest zachować 20 minutową przerwę przed i po jedzeniu.
 • Ruch musi sprawiać przyjemność
  Ruszajmy się przynajmniej 30 minut dziennie. Już nie dlatego, żeby schudnąć lecz, by czuć się wspaniale. Ruch dodaje energii, pobudza krążenie, wyzwala endorfiny nie gorzej niż czekolada.
 • Jasno określ swoje priorytety
  Silna motywacja jest bardzo ważna. Jeśli będziemy czerpali radość ze swojego szczupłego ciała i dobrego samopoczucia, osoba objadająca się pizzą nie zrobi na nas żadnego wrażenia. Pomyślimy wtedy co najwyżej – niech sobie je, ja już nie muszę, bo odżywiam się inaczej!